
U Leskovcu otkriveno spomen obeležje poginulim pripadnicima snaga bezbednosti, Vojske i policije, 1998. i 1999. godine.
Na inicijativu Udruženja Herojska 549. motorizovana brigada „Car Dušan Silni“ a uz podršku Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, u Leskovačkoj kasarni „Vojvoda Petar Bojović“ izgrađeno Spomen obeležje pripadnicima Vojske i Policije koji su 1998. i 1999. godine poginuli u borbama sa šiptarskim teroristima i snagama NATO u zoni odgovornosti 549.motorizovane brigade.
Memorijal je otkriven na svečan način u prisustvu zamenika komandanta Kopnene Vojske general-majora Slađana Stamenkovića, graonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića,državnog sekretara u Ministarstvu za rad, zapošljavanje,boračka i socijalna pitanja Miodraga Kapora,episkopa niškog gospodina Arsenija, veterana 549. motorizovane brigade i Policije, članova porodica poginulih, predstavnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, MUP-a i brojnih građana.
Spomen obeležje su otkrili ratni komandant 549.motorizovane brigade general-major u penziji Božidar Delić i vlasnik kompanije „Krupnik“ Milan Simović,koji je finansirao projektovanje i izgradnju, a potom je Episkop niški Arsenije,uz sasluženje vojnog i lokalnog sveštenstva, osveštao memorijal.


Obraćajući se porodicama poginulih heroja general u penziji rekao je da je današnje okupljanje organizovano pre svega da bi se ukazala čast porodicama palih saboraca rekavši: „…Poštovane porodice naših poginulih saboraca,svi smo mi danas ovde zbog vas. Da vam pokažemo da, iako je prošlo 23 godine, mi nijednog dana nismo zaboravili svoje saborce. Istina, dugo smo čekali. Postojale su čak i sumnje da li ćemo mi uspeti da otrgnemo od zaborava ljude sa kojima smo zajedno branili našu državu… …Mi nismo želeli samo da napravimo spomenik za svoju brigadu, nismo se samo mi borili na Kosovu i Metohiji. Sa nama su bili pripadnici posebnih jedinica policije, pripadnici specijalnih jedinica, pripadnici vojnih odseka, okruga i njihovi odredi, ali mi nismo mogli da napravimo spomenik za sve one koji su poginuli u našoj državi. Zato smo odlučili da svi oni koji su poginuli u zoni naše brigade budu na našem spomeniku. Time dajemo primer kako zajedništvo mora da se ostvari u našoj Srbiji da bi ona napredovala dalje…“ General se i zahvalio Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, gradolnačelniku Leskovca i svima koji su danas svojim dolaskom ukazali poštovanje poginulim borcima.
Prisutnima se obratio i ratni komandant 122. interventne brigade PJP Dragan Živaljević naglašavajući da je 549.MtBr oduvek predstavljala primer kao što i sada predstavlja primer upravo zbog negovanja tradicija, pažnje i brige prema veteranima i porodicama poginulih.
Na kraju svečanosti, vence i cveće položili su general Delić isped udruženja, gradonačelnik Leskovca, kao i delegacije: privrednog društva „Krupnik“, Vojnog sindikata Srbije, ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, Komande za obuku, Vojne akademije, Udruženja Veterana 63. padobranske brigade, Udruženja „Vukovi sa Drine“ i brojni građani.
General Delić je podelio plakete Udruženja zameniku komandanta Kopnene vojske general-majoru Slađanu Stamenkoviću i vlasniku kompanije „Krupnik“ Milanu Simoviću.


Poseban utisak na prisutne ostavilo je prisustvo vozača tenka koji je postavljen na spomenik, vojnika Stojana Stojanovića, koji je kada je tenk pogođen, i sam ranjen, povukao tenk u zaklon, izvlačio svoje članove posade i pružao im pomoć i koji je na svečanost došao sa svojom ćerkom iz Francuske gde danas živi – objasnili su iz Vojnog Sindikata

Na monumentalnom postamentu Spomen obeležje ispisano je 235 imena poginulih pripadnika Vojske Jugoslavije i Policije Republike Srbije u Zoni odgovornosti 549. MtBr (opštine Prizren,Orahovac,Suva Reka, Đakovica i Gora)
- 103 imena pripadnika 549. MtBr;
- 36 imena pripadnika iz jedinica Prištinskog korpusa;
- 6 imena jedinica Niškog korpusa;
- 6 imena pripadnika 63. padobranske brigade;
- 6 imena pripadnika 72. specijalne brigade
- 76 imena pripadnikaiz sastava Policije Republike Srbije i
- 2 imena ruskih dobrovoljaca koji su se borili u sastavu srpskih snaga bezbednosti

Spomen obeležje je podignuto za nepunih šest meseci, a kompletne radove je finansiralo Privredno društvo „Krupnik“ iz Beograda. Postament spomenika je urađen od armiranog betona dimenzija 6,5×3,5 metara i visine 3,5 metara. Spomenik je sa tri strane obložen domaćim mermerom debljine dva centrimetara, na kojima su kamene ploće dimenzija 40×30 centimetara na kojima su ispisana imena, čin i godine rođenja i smrti poginulog borca. Šesnaest kamenih ploča sa imenima jedinica su dimenzija 60×40 santimetara. Na prednjoj strani spomenika uklesan je natpis „Spomen obeležje junacima odbrane SRJ poginulim u zoni odgovornosti 549. motorizovane brigade“, a ispod ovog natpisa je ugravirana zona odgovornosti sa ispisanim nazivima opština Đakovica, Orahovac, Suva Reka, Prizren i Gora. U središnjem delu postamenta dominira slogan brigade „Nema nazad – iza je Srbija“. Na postamentu je postavljen tenk T55, težak 36 tona u kojem je 11. avgusta 1998. godine u borbi protiv terorista poginuo kapetan Martinović Željko i ranjena tri vojnika. Spomenik je simbolično orijentisan u pravcu severozapad-jugoistok.


