Predstavljanje knjige ppuk. Dragutina Dimčevskog „Krvava granica“ 01.12.2023.


U organizaciji udruženja „Ratni Veterani Paraćin“ a pod pokroviteljstvom opštine Paraćin u Regionalnom inovacionom Startup centru promovisana je knjiga „Krvava granica“ koja je nastala od skupa dnevnih izveštaja pretpostavljenoj komandi tadašnjeg zamenika komandanta 53.graničnog bataljona Prištinskog korpusa, potpukovnika Dragutina Dimčevskog.

Knjiga „Krvava granica“ je argumentovano svedočanstvo ne samo svedoka, već i direktnih učesnika u borbi na rejonu karaule Košare, kao i svega što je predhodilo i onoga što se desilo posle.

O knjizi između ostalih govorili su u ime izdavača Zoran Lubura, brigadni general i predsednik SUNBOR-a u Vranju, zastavnik Vladan Avramović, pripadnici 53.graničnog bataljona Goran Ranđelović i Saša Petković, kao i sam autor Dragutin Dimčevski.


smart

U ime izdavača brigadni general Zoran Lubura prisutnima se obratio rečima:

„Državnu granicu sa Albanijom obezbeđivala su tri granična bataljona naše vojske: iz Uroševca, Prizrena i Đakovice. Sve te samostalne jedinice bile su potčinjene komandi Prištinskog korpusa, u sastavu Treće armije SRJ. Kada pogledate nazive karaula i vidite da su to imena i prezimena vojnika graničara koji su tu nastradali ranije od 1952. do 1992. godine i karaule po njima dobile imena, doći će te do saznanja da taj granični deo naše države prema Albaniji nikada nije bio potpuno miran. Moram reći da su graničari jedna posebna vrsta ljudi, biraju se najbolji, najsposobniji vojnici prve kategorije. Na karauli se vojnici vrlo brzo sjedine i funkcionišu kao jedna porodica. Dragutin Dimčevski je ovom knjigom otrgao od zaborava deo naše istorije i podigao svojevrsan spomenik borcima bitke sa Košara i 53. graničnog bataljona“ Istakao je general Lubura, osvrnuvši se i na konkretne događaje u pograničnom području ka Albaniji u toku 1998. i 1999. godine.“

Istakao je general Lubura, osvrnuvši se i na konkretne događaje u pograničnom području ka Albaniji u toku 1998. i 1999. godine.



Autor Dragutin Dimčevski je u prepunoj sali, kazao da je knjiga zasnovana na izvodima iz njegove radne beležnice i da se zasniva na događajima koje je pribeležio 1998. i 1999. ne samo o onima koje je lično doživeo, već i na sećanjima boraca, vojnika i starešina, na dokumentima 53.graničnog bataljona kojim je komandovao, kao i na svedočanstvima iz knjige Junaci otadžbine. „Ova moja knjiga predstavlja spomen-obeležje o vremenu provedenom na granici ka Albaniji u vreme najvećih napada tokom NATO agresije“, rekao je Dragutin Dimčevski, penzionisani potpukovnik i čovek koji ima status srpskog heroja sa Košara. Dimčevski je, podsećanja radi, u vreme NATO agresije bio zamenik komandanta 53. graničnog bataljona, te učesnik bitke na Košarama gde je 1999. godine zaustavljena kopnena agresija na SRJ iz pravca Albanije, gde je proveo 67dana u rovu zajedno sa svojim vojnicima.

Dimčevski je rekao da su se, nakon donošenja Rezolicije 1244 Saveta bezbednosti i Kumanovskog sporazuma, sve jedinice sa teritorije Kosova i Metohije povukle u unutrašnjost Srbije i to neporažene. „Nakon povlačenja moja jedinica-bataljon dobija naređenje da se rasformira jer ne obezbeđuje svoj deo granice prema Albaniji i Đakovici. To nam je u početku nije bilo baš drago, a kao je vreme prolazilo i moj bataljon odlazi u zaborav. To mi je teško palo jer je bataljon podneo najveći teret 1998. i 199.godine. Isto tako je rekao da je razmišljao da na papir stavi sećanje na sve događaje iz tog vremena i da podigne spomen-obeležje onima koji su živote dali u odbrani otadžbine.

„Vodio sam ratni dnevnik tokom NATO agresije, a posebno nakon kopnene agresije 9.aprila na Košarama, jer sam 67 dana bio sa svojim borcima na potezu karaule Košare, gde sam i komandovao. Podatke sam uzimao od svojih potčinjenih vojnika i starešina“

Prema njegovim rečima Paraćin je 30. mesto u kojem se održava promocija kjnige.

„Bitka na Košarama jedna je od najtežih i najdužih, vođena od 9.aprila do 14.juna1999. U 53. graničnom bataljonu 1998. i 1999 godine poginulo je ukupno 55 boraca i starešina, a sa drugim jedinicama koje su učestvovale taj broj je 108.“ rekao je Dimčevski.


U pratećem delu programa nastupila je Lana Vukmanović sa dve prelepe pesme „Vila sa Košara“ i „Sini jarko sunce sa Kosova“


Medijator razgovora bio je Petar Mitić – Peca koji inače po vokaciji glumac ali i sam je bio pripadnik 72.specijalne brigade tako da je koristeći svoje bogato iskustvo upotpunio predstavljanje knjige na briljantan način.

Vredi napomenuti da su prisutni poneli jake utiske koje su na njih preneli neposredni akteri dešavanjima na Košarama, što su prisutni potvrdili i brojnim aplauzima, nakon izlaganja govornika.